Obozy
PROGRAMOWE OBOZY LETNI I ZIMOWY STUDENTÓW KIERUNKU WYCHOWANIE FIZYCZNE
Rola programowych obozów letniego i zimowego w procesie kształcenia studentów kierunku wychowanie fizyczne jest nie do przecenienia. Dają przyszłym nauczycielom wychowania fizycznego możliwość poznawania atrakcyjnych aktywności sportowo-rekreacyjnych oraz zdobywania samodzielności, rozwijania się i poszerzania horyzontów. Uczą jak aktywnie, bezpiecznie i z pożytkiem dla zdrowia spędzać czas w kontakcie z przyrodą oraz jak budować prawidłowe i odpowiedzialne relacje społeczne.
OBÓZ LETNI
Programowy obóz letni jest obowiązkowy dla studentów pierwszego roku kierunku wychowanie fizyczne (zaliczenie na ocenę – rygor semestru pierwszego). Jest realizowany w semestrze letnim (czerwiec) poza siedzibą Uczelni, w formie wyjazdowej w wymiarze 60 godzin (7 dni zajęć praktycznych). Program obozu obejmuje następujące rodzaje zajęć: żeglarstwo jachtowe, windsurfing, stand-up paddle, kajakarstwo, turystykę rowerową i pieszą oraz animację czasu wolnego. Funkcjonowanie uczestników obozu reguluje Regulamin Obozu Letniego opracowany przez kierownika obozu. Ważnym elementem życia obozowego są apele (poranny i wieczorny) prowadzone wg ściśle ustalonego ceremoniału.
Głównym celem obozu letniego jest umożliwienie studentom zdobycia doświadczenia oraz podstawowej wiedzy, umiejętności i kompetencji do prowadzenia w przyszłej pracy różnych form zajęć rekreacyjnych z dziećmi i młodzieżą z wykorzystaniem dostępnych warunków terenowych i na wodach otwartych, głównie w formie kolonii letnich lub obozów sportowych.
Ważnymi zadaniami są:
- kształtowanie umiejętności organizacyjnych bezpiecznego prowadzenia zajęć w terenie i na wodach otwartych,
- kształtowanie umiejętności obcowania z przyrodą z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ochrony środowiska,
- podwyższenie poziomu wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu obozowych dyscyplin rekreacyjnych,
- przygotowanie do samodzielnego prowadzenia animacji sportowo-rekreacyjnych w ośrodkach wypoczynkowych, w czasie obozów sportowych i kolonii dla dzieci i młodzieży.
OBÓZ ZIMOWY
Programowy obóz letni jest obowiązkowy dla studentów drugiego roku kierunku wychowanie fizyczne (zaliczenie na ocenę – rygor semestru trzeciego). Jest realizowany w semestrze zimowym (styczeń-luty) poza siedzibą Uczelni, w formie wyjazdowej w wymiarze 60 godzin (7 dni zajęć praktycznych). Program obozu obejmuje dwa rodzaje zajęć: narciarstwo zjazdowe i narciarstwo biegowe. Funkcjonowanie uczestników obozu reguluje Regulamin Obozu Zimowego opracowany przez kierownika obozu.
Głównym celem obozu zimowego jest umożliwienie studentom zdobycia doświadczenia oraz podstawowej wiedzy, umiejętności i kompetencji do prowadzenia w przyszłej pracy zajęć rekreacyjnych z narciarstwa zjazdowego i biegowego z dziećmi i młodzieżą podczas zimowisk lub obozów sportowych.
Ważnymi zadaniami są:
- kształtowanie umiejętności organizacyjnych bezpiecznego prowadzenia zajęć z podstaw narciarstwa biegowego i zjazdowego w oparciu o Dekalog narciarski,
- kształtowanie umiejętności obcowania z przyrodą z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ochrony środowiska,
- podwyższenie poziomu wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu narciarstwa zjazdowego i biegowego,
- przygotowanie do pełnienia roli opiekuna-wychowawcy wspomagającego instruktora narciarskiego, podczas zimowisk lub obozów sportowych zimowych.